Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Windows Phone vs Android
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Windows Phone vs Android

Windows Phone vs Android 4 years, 11 months ago #979

• oliy
  • New Geek
Am scris acest post intrucat sunt sigur ca aici pot avea parte de o opinie avizata. Doresc sa achizitionez un smartphone insa nu m-am decis daca sistemul de operare sa fie Android sau Windows Phone. Mentionez ca sunt interesat de perioada de viata a sistemului de operare fara sa dea crash.. I look forward to hearing from you.

P.S. apreciez initiativa proiectului "Geeks Together"
The following user(s) said Thank You: Andreea

Re: Windows Phone vs Android 4 years, 11 months ago #1018

• hidden
  • Junior Geek
In primul rand iti uram Bun Venit! si iti multumim ca ti-ai facut cont si ai inceput sa folosesti acest portal.

Dupa parerea mea ,care nu pot sa spun ca e avizata, as opta pentru Android.
Argumente:
-Open Source (lucru minunat) , deci ai putea sa il configurezi cum vrei tu si sa programezi aplicatii relativ mai usor (deoarece are la baza java).
-Este utilizat de foarte multe persoane, atat de dezvoltatori cat si de developeri.
-Google Play (ex. Android Market) este plin de mii de aplicatii care cu siguranta te-ar face fericit.
-Cu cat sistemul de operare se imbunatateste, cu atat apar features care sunt din ce in ce mai interesante (vezi Smart Alert, Smart Stay, etc)
-Foarte costumizabil
-NU ai acea interfata metro (care nu imi place mie personal)

Ca in concluzie as opta pentru Android, dar aici depinde si de buget si de ceea ce vrei sa faci cu el...gaming, multimedia, doar talk..

Hidden,
Close your eyes and feel the geeky breeze
The following user(s) said Thank You: oliy

Re: Windows Phone vs Android 4 years, 11 months ago #1048

• Costel
  • root user
Salut și bine ai venit!

Windows Phone, deși o inițiativă interesantă (și în care s-au băgat bani mulți), încă nu poate fi considerată o alternativă. Dacă te joci cu Nokia Lumia (800 sau 900), o să-ți placă. Însă... cum zicea și hidden, la Android avantajele sunt mai multe. Iar suportul comunității compensează pentru lipsa de update-uri.

Eu folosesc un Xperia X10i de vreo 2 ani, timp în care am rulat inclusiv Linux pur pe el (BackTrack 5 R2, varianta optimizată pentru testarea securității - adică hacking, mai concret). Iar posibilitatea asta o au majoritatea terminalelor cu Android, care dispun de un procesor cât de cât puternic. Pentru uz normal, folosesc MIUI - un sistem extrem de reușit - bazat pe Android, desigur - și foarte des actualizat, care aduce o grămadă de noi funcții și îmbunătățiri telefonului (inclusiv creșterea autonomiei).

În clipa de față eu mi-aș cumpăra un telefon cu suport oficial pentru Android 4 (ICS), bootloader deblocat sau care poate fi deblocat și suport oficial MIUI și/sau CyanogenMod (o altă „aromă” de Android, optimizată masiv). Deci... unul din lista de aici.
Last Edit: 4 years, 11 months ago by Costel.

Re: Windows Phone vs Android 4 years, 11 months ago #1116

Dar la iOS nu te-ai gandit deloc? Au un sistem stabil din punct de vedere al bugurilor si se misca foarte 'smooth and clean' dupa parerea mea fata de Android care daca nu e optimizat cum trebuie se misca foarte 'laggy' lucru care te poate enerva la un moment dat.
Ca aplicatii open source este de preferat Android dar daca vrei un sistem de care sa te indragostesti de la prima bootare si daca ai si bani pentru aplicatii alege iOS.'asta in cazul in care nu vrei sa ii faci jailbreak'.
Windows phone este prea la inceput dupa parerea mea si mai trebuie asteptat pana evolueaza.

Este doar o parere...neavizata...

Re: Windows Phone vs Android 4 years, 11 months ago #1118

• hidden
  • Junior Geek
Referitor la IOS: nu recomand (cred ca google e un prieten mai bun in explicarea acestui lucru)
@ Costel:
BackTrack 5 R2, varianta optimizată pentru testarea securității - adică hacking, mai concret
- nu cred ca termenul hacking e bine folosit aici:P

@Oliy, ICS e baza recomand ceea ce a zis Costel.

Hidden,

Re: Windows Phone vs Android 4 years, 11 months ago #1175

• Costel
  • root user
Hacking-ul nu e neapărat destructiv. Cu BackTrack R2 pe telefon găsești mai ușor WiFi gratuit.
Last Edit: 4 years, 11 months ago by Costel.

Re: Windows Phone vs Android 4 years, 11 months ago #1205

• oliy
  • New Geek
Va multumesc pentru reply. Mi am luat pana la urma un Sony Ericsson
Xperia Neo V.

Re: Windows Phone vs Android 4 years, 11 months ago #1212

• Costel
  • root user
Nu-i deloc rea alegerea... așteptăm să ne spui ce-ți place (și ce nu) la el.

Re: Windows Phone vs Android 4 years, 11 months ago #1287

• hidden
  • Junior Geek
@Costel - la hacker ma refer la Asta

@oliy - asteptam un review:P:)

Re: Windows Phone vs Android 4 years, 11 months ago #1311

• oliy
  • New Geek
Pai, telefonul se misca destul de bine. Procesor bunicel, navigare in browser bunicica ( se vede diferenta dintre lumia 710 si neo v clar la navigare..cu + pt lumia). Ce ma incanta la acest telefon e calitatea foto/video si faptul ca are 3.7 inchi si pot sa il folosesc destul de bine cu o mana. Despre autonomia bateriei nu ma pot exprima inca pt. ca nu s-a stabilizat.. Per total sunt multumit pentru alegere.

Re: Windows Phone vs Android 4 years, 11 months ago #1363

• Costel
  • root user
Studiază problema și apoi... MIUI.

Re: Windows Phone vs Android 4 years, 11 months ago #1423

• Andreea
  • root user
Sa-l stapanesti cu placere, Oliy! Sa ne citim pe forum de pe el
Last Edit: 4 years, 11 months ago by Andreea.
  • Page:
  • 1

Who's Online »

We have 1164 guests and no members online

Maguay © 2012.