Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Mobile operating system
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Mobile operating system

Mobile operating system 5 years, 6 months ago #101

Cat timp raspundeam la intrebarea de pe facebookul GT legat de SO al telefonulu mobil mi-a venit urmatoarea idee.

Nu am nevoie de camera front/back. Ar fi foarte util un telefon pe o platforma gen Chrome OS. Nimic decat un browser si 3g, toate functiile (call over internet/over gsm, agenda, calendar) pot fi gestionate numai bine offline/online prin api Javascript.

Ce parere aveti ?

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #105

• Nicu
  • Junior Geek
JavaScript e mare mâncător de resurse. De-asta ajung săracele browsere la un consum de RAM aboslut oribil după ce îţi petreci câteva minute bune pe saituri de gen facebook, Yahoo, GMail, YouTube etc. Nu că ceea ce e în pagini (imagini, video etc) nu consumă mult, dar codul JavaScript e foare rar scris meticulos. În special la scripturile complexe e greu să ai grijă să eviţi leak-urile de memorie ca să nu sufoci sistemul în cine ştie ce condiţii speciale. Să recunoaştem, nu obişnuim să testăm aplicaţiile web cu task manager-ul sub nas. Iar asta se simte.

O cameră foto mi se pare importantă pe telefon. Şi chiar să fie bunicică, pentru că în diverse situaţii chiar am nevoie de ea, să fac o poză la un afiş, la un peisaj unic sau poate doar la un cod QR. Ideea e că e foarte utilă. Dar două chiar nu-mi trebuie. Altfel nici eu n-am pretenţii deosebite din partea unui telefon, dar aproape întotdeauna urmăresc detaliile tehnice începând cu autonomia.

3G şi WiFi mi se par esenţiale în prezent, aşa că atât timp cât cele două există pe telefon sunt în mare parte mulţumit. Calendar/agendă/notiţe folosesc şi nu m-aş despărţi de ele, iar în rest mă aştept să-şi facă treaba ca telefon.

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #111

Deci nu pot sa cred. Am scris un raspuns astronomic si cand sa dau submit, mi-a expirat logarea

Java este un la fel de mare mancator de resurse ca si Javascript, daca o luam asa. Dar cu un VM ca Dalvik, uite unde a ajuns Java: la baza lui Android.

Java este bytecode precompilat si optimizat care este apoi transformat in machine code iar Javascript este compilat JIT in bytecode, iar apoi transformat in machine code. Defapt, singurul lucru in care sta viteza lor este VM-ul pe care ruleaza Java/Javascript (ba chiar, daca cercetam mai adanc vedem ca V8 are niste radacini comune cu un JVM numit Hotspot)

Memory-leaks apar atunci cand folosesti referinte catre DOM in obiecte, cand faci referinte circulare si niste closures proaste (i love js closures, by the way). Bibliotecile mai noi ca jQuery si backbone.js iti permit sa eviti memory-leaks folosind patternurile lor.

Ai putea sa zici ca cel mai ineficient proces care are loc in V8 (care este un punct de referinta la momentul acesta) este compilarea JIT, care are un spike de memorie si CPU pentru a compila si retine bytecodeul optimizat. In cazul unui telefon ai putea sa faci compilarea o singura data, iar apoi sa stochezi bytecodeul pentru a-l rula din nou in VM, cand e nevoie.

Cat despre resursele disponibile. Uite dovada: Galaxy S2 are 1GB RAM si un ARM dual-core de 1.3, iar Chromebook are 2GB RAM si un Atom de 1.6.

Da, evident ca oricine vrea cat mai multe pe un telefon, dar aici e vorba de un concept.
Last Edit: 5 years, 6 months ago by matzipan.

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #113

Ce am uitat sa zic este ca HTML5 a ajuns atat de dezvoltat in ziua de astazi, incat mi se pare urmatorul pas logic in dezvoltarea sistemelor mobile. Chrome a dovedit conceptul de aplicatii offline javascript cu succes, trebuie doar ca acest pas sa fie dus mai departe.

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #135

• Nicu
  • Junior Geek
HTML5 e dezvoltat, dar încă insuficient implementat ŞI susţinut de hardware+software. Cred că o să na ia încă un an să ajungem la un stadiu satisfăcător cu HTML5. Asta pentru că Microsoft va împinge puternic din urmă Internet Explorer 10 din Windows 8, iar Windows XP va dispărea încet din mediile corporate pentru simplul motiv că i se apropie termenul limită de asistenţă tehnică şi în firme/comanii nimeni nu e dispus să fie luat prin surprindere.

Oricum, de la PC-uri la echipamente mobile încă mai e de evoluat - în toate ramurile. Abia după Haswell zic eu că vom vedea schimbări majore în hardware şi software. Până atunci doar tatonăm pe ce avem.

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #147

Ce anume vrei sa spui ca e insuficient implementat? Si cu ce ar afecta asta platforma de care vorbim?

La XP a expirat suportul de 2 ani.

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #148

Singurul gigant de la care poate veni asta este Google, dar daca ar face asta, ar intra in conflict cu Android. Si-asa are o multitudine conflicte interne, deci nu cred ca o sa vedem prea curand.

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #151

• Nicu
  • Junior Geek
HTML5 încă nu are performanţa care trebuie pe dispozitivele mobile pentru că producătorii browserelelor încă se mai luptă la cifre (html5test.com), şi abia dup-aia la optimizarea pentru performanţă. Pe de altă parte nu-i nici destul de bine susţinut hardware pentru că doar o parte mică dintre utilizatori se pot bucura cu adevărat de jocuri şi aplicaţii HTML5 - de data asta fiind insuficient hardware-ul.

Iar Windows XP mai are de trăit până pe 8 aprilie 2014. [ vezi aici ]
Last Edit: 5 years, 6 months ago by Nicu.

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #153

Da, ma rog, aici putem sa discutam 1000 de ani si n-o sa ajungem la o intelegere. Aici vorbim de o ipoteza si de un concept care pare do-able, si chiar foarte util.

Evident ca sunt multe de facut si multe de stabilit, dar drumul este deja batatorit.

V8 este destul de rapid la momentul de fata,

Chrome pare candidatul ideal, pentru ca are cele mai multe features, eventual o adaptare a ChromeOS.

Daca e sa judecam dupa asta: news.softpedia.com/news/Chrome-for-Andro...dboxing-251491.shtml putem sa zicem ca exact asta se si intampla.

Jocurile sunt secundare, in toata discutia asta. Pana cand WebGL va fi implementat si pe mobile vor mai trece vreo 2-3 ani. Jocurile

Legat de suportul XP: Hahahaha genial. Habar nu aveam. Si cand ma gandesc ca in 2014 IE8 va fi inca folosit

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #158

• Nicu
  • Junior Geek
matzipan wrote:
V8 este destul de rapid la momentul de fata,

Chrome pare candidatul ideal, pentru ca are cele mai multe features, eventual o adaptare a ChromeOS.

Daca e sa judecam dupa asta: news.softpedia.com/news/Chrome-for-Andro...dboxing-251491.shtml putem sa zicem ca exact asta se si intampla.

Jocurile sunt secundare, in toata discutia asta. Pana cand WebGL va fi implementat si pe mobile vor mai trece vreo 2-3 ani. Jocurile

Legat de suportul XP: Hahahaha genial. Habar nu aveam. Si cand ma gandesc ca in 2014 IE8 va fi inca folosit

Google Chrome pentru Android e încă în beta şi nici nu-i disponibil peste tot în lume. Am încercat să-l instalez în Android 4.0.3, dar nu-l găsesc, iar pe saitul Google Play obţin răspunsul: "This item cannot be installed in your device's country."
https://play.google.com/store/apps/detai...d=com.android.chrome

Pe lângă asta, Google Chrome pentru Android e disponibil doar pentru Android 4 sau superior, ceilalţi utilizatori fiind lăsaţi în urmă.

Nu contează cât e de bun V8 şi cât e de minunată tehnologia în curs de dezvoltare, ci esenţial e ceea ce putem folosi acum, fără complicaţii. Nu văd un utilizator obişnuit să-şi rooteze dispozitivul Android cu un custom ROM doar ca să beneficieze de V8 şi toate celelalte avantaje. Şi mai avem şi o piaţă mare cu iOS, Symbian, RIM, Windows Phone etc. Iar aici treaba nu stă nici măcar pe-atât de bine pe cât pare pe Android. Geekşii se descurcă, dar succesul HTML5 poate fi declarat doar atunci când cel puţin 60-70% dintre utilizatorii de internet au acces facil la ele, prin banale actualizări de la producători.

Despre XP: Şi mai trist e că sigur vor mai exista utilizatori XP cu IE6 şi IE 7 - cei cu Windows Update dezactivat.

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #163

se refera la faptul ca inca nu avem terminale ce pot rula html5 by default, din punct de vedere hardware. software in schimb, avem browserele care stiu sa ruleze html5, in rest, nu cred ca exista alte aplicatii.

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #164

Google Chrome pentru Android e încă în beta şi nici nu-i disponibil peste tot în lume. Am încercat să-l instalez în Android 4.0.3, dar nu-l găsesc, iar pe saitul Google Play obţin răspunsul: "This item cannot be installed in your device's country."

Pe lângă asta, Google Chrome pentru Android e disponibil doar pentru Android 4 sau superior, ceilalţi utilizatori fiind lăsaţi în urmă.

Discutia asta chiar nu are nicio legatura cu Android sau Chrome sau rootare. Un astfel de OS este inca un concept al capului meu. Dar sunt sigur ca au mai fost o multime de oameni influenti care s-au gandit la asta.

Da, cei sub 4 au fost lasati in urma. Mi se pare si normal, este singura metoda de a progresa (cam asta este si principul AXR )

Ideea reprezinta un sistem nou cu totul separat de Android, iOS, Symbian, deci nu cauti, oricum, operabilitate cu ceva vechi.

HTML5 va fi primul pas catre interoperabilitate, si in loc ca programatorul sa faca o aplicatie in Objective C pt iOS si una in Java pt Android, face una singura in HTML5 care poate fi folosita de mult mai multe. Dar acum observ prima piedica: veniturile obtinute prin appstore si playstore (care in cazul acesta ar reveni unui Chrome Web Store).

Acum mi-am adus aminte de ceva care foloseste HTML5 pentru a creea aplicatii mobile cross-platform: www.appcelerator.com/products/titanium-m...ication-development/

Repet, ideea pe care vreau sa o evdentiez este ca drumul a fost deja batatorit. Un astfel de OS pare urmatorul pas logic.

Ceea ce-mi aduce aminte de urmatorul comic

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #209

• Nicu
  • Junior Geek
Am înţeles. De fapt nu înţelesesem că nu vorbim de realitate.

Când crezi că ne vom bucura cu toţii de un astlfel de sistem de operare? Că Microsoft nu va construi curând un nou Windows, iar care va fi lansat în toamnă nu se potriveşte cu visul tău. iOS depinde mult de management şi după Steve Jobs n-a mai făcut valuri mari în ceea ce priveşte tehnologia. Momentan doar Android pare să aibă un viitor interesant, dar va mai fi nevoie şi de hardware. Aşa că minim 2-3 ani mai trebuie să aşteptăm pentru "revoluţia HTML5".

Re: Mobile operating system 5 years, 6 months ago #217

Stai putin ca apare iPhone 5 anul asta

Din ce am observat google merge din ce in ce mai mult pe unificare, si-a dat seama ca doar asa poate face ceva. gizmodo.com/5311682/android-chrome-os-re...yone-including-googl

Chiar cred ca portarea chrome pe android a fost primul pas catre chestia asta.

Re: Mobile operating system 5 years, 2 months ago #1449

What did I tell you?

Re: Mobile operating system 5 years, 1 month ago #1451

Sexy.
Se pare ca iOS si Android au facut un copil.
Sa ne apucam si noi de codat ceva? (o spun de parca as avea notiuni de programare)

Re: Mobile operating system 5 years, 1 month ago #1452

• hidden
  • Junior Geek
Putem sa ne apucam sa codam pentru Android (zic asta deoarece este open-source si ar fi mai usor pentru inceput sa lucram la ceva ce este deja pus pe picioare si intretinut bine in loc sa incercam noi sa scriem un proiect nou de la inceput.).
Close your eyes and feel the geeky breeze

Re: Mobile operating system 5 years ago #1500

• matzipa
Urmarind o prezentare despre design am observat urmatoarea chestie:

opentype.info/blog/2012/09/19/erik-spiek...ning-type-on-screen/

Tipul face un font open-source pentru Mozilla si la 17:00 "Mozilla is teaming up with a telephone company I'm not allowed to mention". La 20:30 apare Mozilla OS cu Orange name.

HAWKWARD

Re: Mobile operating system 4 years, 7 months ago #1610

Cred ca ar fi foarte interesant daca ar exista un alt sistem de operare care sa poate inlocui Androidul. Personal nu m-am atins de tableta mea de 9 zile. I got bored.
  • Page:
  • 1

Who's Online »

We have 1314 guests and no members online

Maguay © 2012.