Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Old&new
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Old&new

Old&new 5 years, 6 months ago #887

• Andreea
  • root user
Ma gandeam zilele tercute la primul meu laptop... si mai ma gandeam in paralel la ultrabook PC-ul pe care am pus ochii.

Haideti sa facem o comparatie: va mai amintiti care a fost primul vostru laptop? Puteti sa-l comparati cu cel actual?

Cel mai dragut raspuns primeste 40 de puncte

Re: Old&new 5 years, 6 months ago #891

Primul laptop pe care l-am atins a fost prin '99, un IBM Thinkpad 760. Pe vremea aia nu eram pasionat de IT, insa dupa primele minute in fata unui calculator am inteles, cu mintea mea de copil, ca are potentiat si ca vreau si eu. Imi aduc aminte ca nasii mei de botez mi-au promis ca imi vor cumpara un pc dupa ce termin casa a VIII-a. Ei bine, asta nu s-a intamplat niciodata. Insa mi-am schimbat zeci de componente din alocatia de elev. N-am reusit sa imi cumpar un laptop pana in 2010, insa mi-am implinit visul, sigur si fara ajutor.

Re: Old&new 5 years, 6 months ago #895

• Costel
  • root user
Mereu mi-am zis că nu am nevoie de un notebook... dar în 2008 am făcut pasul către un exemplar cu care intenționam să-mi simplific viața (ca să nu mai umblu și să-mi meșeteresc PC-ul cum am făcut-o de-a lungul anilor). Mi-am luat cel mai scump notebook pe care am putut să-l plătesc, în ideea de a-l avea pentru mult timp... și l-am folosit mai mult de-o grămadă, pentru că după vreun an mi-am făcut un sistem cu i7 care a depășit cu mult puterea notebook-ului (plimbat oricum prea puțin).

Deci primul e și actualul... și nu intenționez să-mi iau altul, prea curând. Îmi dau seama că va fi la fel, niște bani aruncați în vânt.

P.S. Cu toate astea, noul U1402i îmi cam face cu ochiul...
Last Edit: 5 years, 6 months ago by Costel.

Re: Old&new 5 years, 6 months ago #897

• Nicu
  • Junior Geek
Eu unul n-am avut laptop și cel pe care l-am cumpărat a fost pe post de "inel de logodnă". De-acolo i se trage numele Pietricel, pentru că a fost un "inel" cu "piatră" de 15,6 inci.

Asta să întâmplat prin 2009, iar motivul - cică - a fost ziua prietenei mele. I-am pus în brațe laptopul, a făcut ochi mari, toată sclipea de bucurie, după care i-am spus că "ăsta e cadoul mic".

Evident, te cam șochezi când auzi așa ceva atunci când nu trebuie să dai cu piciorul în ușă să poți intra de bani în casă. ) Așa că s-a mirat și a început să scaneze camera în căutarea unui cadou mai mare. Din câteva priviri rapide nu a identificat nimic, așa că i-am spus să deschidă capacul laptopului. A găsit un plic cu o felicitare înăuntru. N-a fost ceva neobișnuit, că mă pricep la felicitări, dar a deschis felicitarea și în loc de o poezioară, declarație sau vreun mesaj festiv i-am scris: "Vrei să te căsătorești cu mine?"

Destul de geeky cererea, dar a funcționat în aproximativ 2 secunde - posibil mai puțin.

Nu mă încadrez la old & new, dar acest laptop marchează două faze diferite din viețile noastre - cea dinaintea căsătoriei și cea din prezent. Sper să nu vă șocheze în vreun fel cererea, că știu că e puternic promovată metoda restaurantului fancy, cu inel în cutiuță și alte lacromigene și fumigene. ) Eu trebuie să fiu ca mine și dacă m-a acceptat așa e un semn bun. Când v-o bate gândul puteți să abordați și voi ceva neconvențional, că nu strică. Vă alegeți cu o amintire unică.

Re: Old&new 5 years, 5 months ago #948

• shaq486
  • New Geek
Salutare,

uuuuuu vintage...primul meu notebook a fost Toshiba T1901 cu windows 3.1 pe 6 diskete (retail) . Bineinteles ca nu mi-am permis sa il iau de nou si acel SH avea o autonomie a bateriei de .....10 miute. Dar nu era problema ca il tineam in priza non-stop. Lucram pe el destul de mult timp cu niste programe de conta (nir-uri and stuff). Comparat cu ce gasim in zilele noastre este un fel de Ford T pe langa ultimul model de Mondeo. Asta se intampla in anul 1995.
Attachments:
  • Page:
  • 1

Who's Online »

We have 3949 guests and no members online

Maguay © 2012.