Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Diagonala perfecta este ...
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Diagonala perfecta este ...

Diagonala perfecta este ... 5 years, 10 months ago #618

• Kymen
  • New Geek
... diagonala notebook-ului cel din toate zilele de butonat. In cazul meu este 15,6 inch cu rezolutia de 1280x800.
Mai sunt si alte pareri?

Re: Diagonala perfecta este ... 5 years, 10 months ago #625

• hidden
  • Junior Geek
nu mi-ar strica vreo 2 placi video dedicate (gen Nvidia) care sa functioneze cu SLI si ma pot juca cu 3 monitoare, sau chiar unul extrem (plasma)

stii si tu cum se zice: banii nu aduc fericirea, dar e mai fain sa plangi intr-un mertan! )
Close your eyes and feel the geeky breeze

Re: Diagonala perfecta este ... 5 years, 10 months ago #627

Pana acum, din tot ceea ce am testat din categoria netbook/notebook, 14 inchi mi se pare cel mai ok.

Re: Diagonala perfecta este ... 5 years, 10 months ago #639

• Nicu
  • Junior Geek
Pentru un notebook îmi convine de minune 15,6 inci pentru că e o dimensiune rezonabilă fără să fie prea mare. Iar ca rezoluţie, 1280x800 e bunicică, dar mi-ar plăcea mai mult 1440x900 la diagonala asta, că-i foarte util spaţiul pe verticală.

Re: Diagonala perfecta este ... 5 years, 10 months ago #644

• Costel
  • root user
2560x1600, măcar. Nu de alta, dar mi-ar plăcea să lucrez cu material 1080p pe care să-l văd în format întreg și să am loc și pentru aplicațiile cu care-l prelucrez.

Cred că 2x sau 3x 2560x1600 ar fi suficient cât să nu mai „sufăr” din cauza spațiului de lucru.

Re: Diagonala perfecta este ... 5 years, 10 months ago #652

• Birkoff
  • New Geek
diagonala perfecta e in functie de munca pe care o prestezi sau ceea ce faci la acel calculator/tableta

de exemplu pentru mine cand ma uit la un film in pat e de ajuns diagonala unei tablete de 10''
cand stau pe net si socializez, e de ajuns o diagonala de 14-15''
in schimb cand lucrez si scriu cod am nevoie de o diagonala mare preferabil 25'' (ca sa imi incapa cat mai multe linii de cod sa pot sa urmaresc rapid ce am nevoie - preferabil pe 2 monitoare - pe unu scriu cod si pe celalalt testez rezultatul...)
de asemenea, cand vreau sa fac o prezentare am nevoie de o diagonala mare (preferabil un proiector) pentru ca rezultatul prezentarii sa aiba un impact vizual mai mare.

deci revenind la intrebarea ta, diagonala perfecta e in functie de ce faci in acel moment la calculator.

Re: Diagonala perfecta este ... 5 years, 10 months ago #654

• Kymen
  • New Geek
Eu cred ca spatiul pe verticala la ecranele de notebook ce se vand astazi a fost redus avand in vedere evolutia/aparitia rezolutiilor wide (ex: 1024x600, 1280x800, 1440x900, 1600x900, 1920x1080) pentru ca cele mai vandute ecrane de notebook au rezolutia 1366x768 (majoritatea lor pe piata este covarsitoare). Rar gasesti altceva iar preturile chiar fac diferente mari.

Re: Diagonala perfecta este ... 5 years, 10 months ago #659

• Nicu
  • Junior Geek
Formatul ecranelor este aşa cum e pentru că producţia de panouri 16:9 e mai ieftină decât altele, nu că aşa ne convine nouă, utilizatorilor. Noi n-avem decât să ne adaptăm, să suferim de lipsa de spaţiu şi să facem sondaje din pură curiozitate dacă nu cumva şi alţii vor mai mult. Mi-e tare dor de formatul 4:3 pentru că aveam spaţiu pe verticală, iar pe vremuri 21 de inci în formatul 4:3 însemna cel puţin 1600x1200. Meseriaşă rezoluţie.

@Birkoff: Bine ai venit şi-aici! Într-adevăr, rezoluţia preferată depinde de activitate. Iar pentru lucrul cu cod... monitoarele actuale sunt contra-productive.

Re: Diagonala perfecta este ... 5 years, 10 months ago #668

• Kymen
  • New Geek
Nu sunt de acord cu adaptarea la ce ne dau ei. Trebuie pe orice cale sa ne exprimam parerile si de preferat intr-un mod cat mai organizat (forumurile de discutii sunt foarte bune). Deasemenea un "boicot" al produselor de care suntem nemultumiti intr-un fel sau altul trebuie mentinut permanent. Doar asa ii putem face sa vina cu produse din ce in ce mai bune.

Re: Diagonala perfecta este ... 5 years, 10 months ago #671

16:9 este, de fapt, un raport foarte util. Ideea este ca e mai greu sa scroll-ezi orizontal decat vertical.

Siteurile se duc din ce in ce mai mult pe verticala (doamne fereste sa dau de vreun site car ma pune sa scrollez pe orizontala ca dau ctrl+w).

Oameni citesc de la stanga la dreapta (sau dreapta la stanga) si de sus in jos. Nu trebuie sa dai scroll de la stanga la dreapta pentru a reusi sa citesti un rand cu succes. De aceea e mai util un layout lat pe orizontala.

De asemenea, aranjarea pe coloane verticale constituie un avantaj in distribuirea vizuala a continutului, este foarte greu sa dispui acelasi continut pe coloane orizontale.
Last Edit: 5 years, 10 months ago by matzipan.

Re: Diagonala perfecta este ... 5 years, 10 months ago #680

• Kymen
  • New Geek
Sunt de acord cu formatul 16:9 insa vreau rezolutii mai mari in zona ecranelor de 14 inch la 16 inch.
In mediul de business (si nu numai) o rezolutie verticala de 768 pixeli este foarte incomoda neoferind spatiu suficient avand in vedere ca pe un monitor 4:3 rezolutia verticala este disponibila de foarte mult timp iar aplicatiile cer din ce in ce mai mult spatiu pe ecran cu fiecare noua versiune.

Re: Diagonala perfecta este ... 5 years, 10 months ago #690

Daca oferi rezolutie mai mare, maresti dpi-ul => foarte greu de citit.

Daca vrei portabilitate, ai trade-offs la ecran. Daca vrei ecran ai trade-offs la portabilitate si autonomie.

Aplicatiile nu cre mult spatiu pe verticala (ma rog, doar office face asta cu ribbonul lor). Chrome => mai putin "browser chrome" pe verticala, Ubuntu=> mai putin system chrome, Adobe CS => mai putin software chrome, etc.
Last Edit: 5 years, 10 months ago by matzipan.
  • Page:
  • 1

Who's Online »

We have 2152 guests and no members online

Maguay © 2012.