Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Dezintegrarea sunetului
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Dezintegrarea sunetului

Dezintegrarea sunetului 6 years ago #583

• Kymen
  • New Geek
De cand "Intel & Co." a reusit integrarea unui sunet decent pe placile sale de baza a disparut si concurenta care aducea de cele mai multe ori optiuni mai bune si mai utile pentru o gama mult mai larga de utilizatori.
La desktop-uri inca mai gasesti dupa cautari serioase ceva bun. La portabile (notebook-uri, netbook-uri, etc.) este aproape imposibil sa ai un sunet peste medie. Optiunea de a putea adauga sau schimba placa de sunet pe notebook-uri ar putea aduce si EAX pe langa alte tehnologii la dispozitia utilizatorilor/gamerilor.
Este cineva pentru dezintegrarea sunetului integrat? Sau contra?

Re: Dezintegrarea sunetului 6 years ago #603

• hidden
  • Junior Geek
Anul trecut am citit diverse postari pe forum/blog (care din pacate nu le mai gasesc) ca sunt multi care isi "inchideau" placa audio si o coneactau extern ca dupa sa conecteze cu niste boxe.

Dezavantajele erau de portabilitate si putina diferenta intre video si sunet (deoarece semnalul video nu pleca in acelasi timp cu cel audio).

merita daca doreai doar sa asculti muzica deoarece se observa o crestere in calitatea sunetului.
Close your eyes and feel the geeky breeze

Re: Dezintegrarea sunetului 6 years ago #605

• Kymen
  • New Geek
O mica miscare a inceput-o Asus cu cateva modele de laptop-uri de gaming pe care a introdus EAX 4.0 si mai nou EAX 5.0
Sper sa fie si altii integratori dispusi la asa ceva.

Re: Dezintegrarea sunetului 6 years ago #610

• hidden
  • Junior Geek
Si eu sper ca sa nu domine piata si sa isi impuna ce preturi vor (cum s-a mai intamplat in trecut)

Re: Dezintegrarea sunetului 6 years ago #614

• Kymen
  • New Geek
O varianta relativ simpla ar fi crearea unui capac in zona jack-urilor de casti si microfon care sa permita accesul ca la modulele de memorie RAM pentru a putea inlocui placa de sunet. Bineinteles ca trebuie creat spatiu pentru placa audio in acea zona.
Last Edit: 6 years ago by Kymen. Reason: Completare

Re: Dezintegrarea sunetului 6 years ago #615

• hidden
  • Junior Geek
Dap...ar fi o metoda. Dar ar fi una fara costuri suplimentare (ceea ce lor ,'producatorilor', nu le place) deci nu cred ca le-ar implementa.

Re: Dezintegrarea sunetului 6 years ago #616

• Kymen
  • New Geek
Cererea ar trebui sa-i motiveze intr-un fel sau altul. Mai ramane sa-i convingem de "cererea mare" pe producatori sau macar pe integratori - stiu eu unul care a creat site-ul acesta .

Re: Dezintegrarea sunetului 6 years ago #624

• hidden
  • Junior Geek
I see what you did there:)

Re: Dezintegrarea sunetului 6 years ago #628

Uhm. What the hell are you talking about? E suficient folosirea unui preamp hifi, ocupa mai putin de 3 CM patrati si rezolva toata problema. Cat despre costurile de productie, nu cred ca ar depasi 2 dolari. Problema pe care o atat laptopurile cat si desktopurile nu e a placii de sunet efectiv, ci a conversiei semnalului din digital in analogic, cat si deparazitarea lui.

Re: Dezintegrarea sunetului 6 years ago #640

• Nicu
  • Junior Geek
Nu cred că soluţia e eliminarea sunetului integrat. Mai degrabă merită ridicată calitatea acestuia, că dacă tot e... să fie aşa cum se cade. Dar problema nu stă doar pe cipul audio din sistem, ci şi pe designul carcaselor cu materialul acestora şi modul în care sunt proiectate incintele audio. Ca să ai un sunet de calitate ai nevoie difuzoare bune şi un mediu solid care să le susţină. De-asta ASUS a avut succes cu Bang & Olufsen, pentru că s-au dat peste cap să pună la punct şi electronica şi partea fizică a sistemului audio.

Re: Dezintegrarea sunetului 6 years ago #643

• Costel
  • root user
Sunt sceptic în privința Bang & Olufsen-ului din ASUS. Pentru că am ascultat Harman Kardon pe niște notebook-uri Toshiba în trecut, iar apoi am ascultat un sistem Harman Kardon (cu 21 de dif. ) dintr-un Mercedes CLS 55 AMG. La fel nici Carl Zeiss de pe Nokia nu se poate compara cu Carl Zeiss de pe obiectivul X de 35.

Revenind, sunetul de pe notebook-uri este acceptabil. Însă diferența de la unul la altul (și mă refer la ieșirea Jack nu la sistemul integrat), nu m-a impresionat niciodată. Eu am vrut să-mi iau un ExpressCard cu Sound Blaster X-Fi, dar mi-am dat seama că nici sistemul meu audio nu merită. Poate pentru niște căști la vreo 6-7 mil., cu care să facă echipă bună... ar fi meritat.
Last Edit: 6 years ago by Costel.

Re: Dezintegrarea sunetului 5 years, 12 months ago #653

• Kymen
  • New Geek
Ridicarea calitatii sunetului integrat ar fi in trendul actual de integrare a cat mai multor functii pe un singur cip insa asta va distruge adevarata concurenta care stimuleaza creativitatea in domeniu.
Daca Intel ar implementa specificatiile EAX in cipurile sale mai mult ca sigur Creative ar fi pe marginea prapastiei.

Re: Dezintegrarea sunetului 5 years, 12 months ago #658

• Nicu
  • Junior Geek
@Costel: Şi eu am auzit Harman Kardon care suna foarte bine chiar şi pe un micuţ netbook Brazos, dar dubii nu ai de ce să ai în privinţa Bang & Olufsen. În 2010 am avut prima dată ocazia să ascult muzică pe un astfel de sistem audio, iar reproducerea detaliilor a fost impresionantă. Astăzi am avut din nou ocazia să aud Bang & Olufsen IcePower de la ASUS, invitat fiind la lansarea noii serii N56 în România. Sună foarte bine. Dacă n-ai vedea laptopul ai putea afirma liniştit că e un sistem audio dedicat. Nu de mare putere, evident, dar considerabil peste tot ce e disponibil la notebook-urile pe care le ştim de-atâţia ani. În ceea ce priveşte calitatea finală a sunetului, într-adevăr... dacă nu ai boxele corespunzătoare, trebuie să ai măcar nişte căşti corespunzătoare. Pentru că sursa sunetului (melodia) şi procesorul de sunet (placa) sunt importante, dar oricât ar fi de bune tot ar suna prost pe nişte "chirpiciuri".

@Kymen: Intel ar putea implementa tehnologii audio create de terţi sau să dezvolte tehnologii proprii, dar haide să luăm EAX în calcul. Creative n-ar păţi nimic rău, ci dimpotrivă ar prospera pentru că ar face bani fără să producă ei înşişi hardware. EAX nu-i un standard deschis, ci o tehnologie protejată de patente. Aşa cum Microsoft câştigă mai mult din Android decât din Windows Phone, Creative ar putea liniştită să îşi vadă de afaceri în continuare şi să ducă tot mai sus EAX, ca să îşi asigure spatele de pe urma patentelor.

Re: Dezintegrarea sunetului 5 years, 12 months ago #681

• Kymen
  • New Geek
Ai dreptate Nicu in privinta traiului prosper al celor de la Creative daca Intel ar implementa tehnologiile EAX insa eu cred ca inovatia adusa de concurenta adevarata nu-si mai are locul aici.

Re: Dezintegrarea sunetului 5 years, 11 months ago #721

• Nicu
  • Junior Geek
Omul este în special inovator atunci când i-a ajuns cuţitul la os. E destul să se "deranjeze" 2-3 oameni talentaţi să facă ceva inovativ doar pentru că producătorii existenţi ignoră de prea mult timp anumite aspecte. Nu cred în declinul inovării, ci mai degrabă în comoditatea producătorilor. Dar dacă le dăm feedback poate ne vor da chiar ei o mână de ajutor.

Chiar şi la Creative s-au mai îndreptat nişte lucruri după presiunile clienţilor. Acum 6-7 ani nu ofereau driverele prin internet, ci vindeau CD-uri cu aproximativ 10$. Nu conta că ai o placă de sunet de peste 100$ - trebuia să comanzi CD-ul şi să aştepţi livrarea. Aşa că dacă aveai ghinionul să rătăceşti CD-ul, mai ascultai muzică doar după 1-2 săptămâni, contra cost. Evident că le-am trimis şi eu feedback (negativ) prin e-mail. Nu s-a rezolvat repede problema, dar în timp au cedat şi acum oferă driverele prin internet, gratuit.
  • Page:
  • 1

Who's Online »

We have 1257 guests and no members online

Maguay © 2012.