Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Underclocking - undervolting
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Underclocking - undervolting

Underclocking - undervolting 6 years ago #532

• Nicu
  • Junior Geek
Descrierea forumului m-a aţâţat suficient cât să plec din scaunul confortabil din faţa desktop-ului meu de încredere şi să scot laptopul din rucsac. Am intrat în BIOS (AMIBIOS) şi am căutat din scoarţă-n scoarţă opţiuni de undercloking/undervolting, dar n-am găsit astfel de opţiuni. Probabil pentru că e un laptop obişnuit: ASUS PRO57Vr (Intel Core 2 Duo T5800 @2GHz).

Totuşi, cât ar mai putea salva baterie un underclocking/undervolting din moment ce de la Windows XP încoace sistemele de operare lucrează eficient cu tehnologia SpeedStep?

Eu n-am avut niciodată imboldul să fac overcloking, aşa că pentru mine nu a contat aspectul ăsta la achiziţiile hardware. Totuşi, măcar de curiozitate aş fi făcut undervolting, să văd dacă reuşesc să prelungesc autonomia laptopului. Dar cum BIOS-ul meu nu are opţiuni de ajustare a frecvenţei/voltajului... n-am cum. Cine a făcut aşa ceva şi cât de mult v-a ajutat?

Re: Underclocking - undervolting 6 years ago #534

• Costel
  • root user
Mâine public un ghid despre asta. L-am scris acum vreo 2-3 ani cred, dar dacă e nevoie îl mai actualizez.

P.S. Din BIOS nu ai ce să faci (decât dacă modifici BIOS-ul, însă asta-i destul de dificil).
Last Edit: 6 years ago by Costel.
The following user(s) said Thank You: Nicu

Re: Underclocking - undervolting 6 years ago #537

• Nicu
  • Junior Geek
Da, la un laptop tinde spre imposibil modificarea BIOS-ului. Ar fi interesant să pot face ceva şi cu laptopul menţionat mai sus. Până la urmă important e să am opţiunea de a-i prelungi autonomia fără mari sacrificii. Aştept ghidul tău.

Re: Underclocking - undervolting 6 years ago #538

• Costel
  • root user
Autonomia și nu numai. Durata de viață a componentelor, per total, este și ea afectată. Să nu mai vorbim de siguranța datelor de pe hard disk-ul chinuit de temperatura ridicată.
Last Edit: 6 years ago by Costel.

Re: Underclocking - undervolting 6 years ago #570

• Kymen
  • New Geek
Underclocking si/sau undervolting suna foarte bine in teorie insa asa cum s-a observat deja in cadrul discutiei lipsa optiunilor la nivel hardware este prima problema. O a doua problema in realizarea celor doua operatii este cererea tot mai mare de resurse a aplicatiilor (vezi sisteme de operare foarte pline de grafica 3D, antivirusi tot mai grasi, etc.).
Aplicatii mici pentru realizarea lucrarilor zilnice pe PC-uri inca se mai gasesc (nu de la marile companii de software).

Re: Underclocking - undervolting 6 years ago #571

• hidden
  • Junior Geek
Adevarat, dar cred ca conceput poate fi atins, doar ca nu se merita din punct de vedere practic. Ma refer la faptul ca daca iti permiti sa iti UC si UV la hardware, poate trebuia sa cumperi alte piese care sunt mai slabe din punct de vedere al performantei si a consumului.
Close your eyes and feel the geeky breeze

Re: Underclocking - undervolting 6 years ago #575

• Nicu
  • Junior Geek
@Costel: Ai mai găsit ghidul sau o să trebuiască să-l rescrii?

Re: Underclocking - undervolting 6 years ago #581

• Kymen
  • New Geek
Chiar de-ar fi sa-l rescrie si tot merita asteptarea!

Re: Underclocking - undervolting 6 years ago #632

• Nicu
  • Junior Geek
Da... merită aşteptarea. Nu că aş avea probleme cu bateria laptopului, care ţine aproximativ la fel de bine ca la început, dar curiozitatea mă tot face să revin la discuţia asta pentru că nu îmi dau seama cum se poate face underclocking/undervolting fără şurubelniţă sau setările de rigoare din BIOS.

În principiu ar trebui să se poată face şi prin software, dar rămâne de văzut care soft e mai indicat şi, evident, dacă există astfel de software şi pentru Linux.

Re: Underclocking - undervolting 5 years, 11 months ago #747

• Nicu
  • Junior Geek
@Costal: Tick-tock... Sper că mai ai timp să revii cu detalii.

A new high for flagship!Adidas CrazyExplosive comprehensive evaluation 1 year, 6 months ago #1843

• Adidas Tubular
The garage harden with the most water <a href="www.stephencurryshoes.com">stephen curry shoes</a> second seek to return to the union Many teams interested in.Tour of the boots, Mita Sneakers x adidas Consortium Seeulate adidas Consortium of "World Tour" cruise Tour came to Japan, the second stop, they hand in hand of Japan's leading shops Mita Sneakers.Awesome shoes, my world, my shoes.Good times, good life. <a href="www.ultraboostadidas.us">Adidas Tubular</a>
  • Page:
  • 1

Who's Online »

We have 1260 guests and no members online

Maguay © 2012.