Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Cable ordering - best way?
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Cable ordering - best way?

Cable ordering - best way? 5 years, 7 months ago #787

Probabil prima concluzie la care ati ajuns la scurt timp dupa ce ati avut primul PC e ca e greu sa tii cablurile in ordine.

A tine cablurile in ordine este o disciplina in sine. Este o arta precum pictura.

Eu imi ordonez in functie de prioritati. Cand montez ceva, pe stratul cel mai de jos se afla alimentarea
PC si monitor, apoi vine imprimanta, cablurile de sunet si la suprafata sunt monitorul si tastatura + mouse (pentru ca uneori mai depanez cate un PC si vreau sa le am la indemana). La pc mi-am pus un USB stick pentru Wifi si am scapat de grija inca unui cablu, dar totusi am vreo 4 cabluri de retea in aceeasi zona. De-a lungul timpului am adunat tot felul de fire mici cu care pot lega celelate ordonat.

Totusi, mereu am senzatia ca e dezordine. Nu reusesc sa le tin sub control.

Voi cum reusiti ?

Re: Cable ordering - best way? 5 years, 7 months ago #789

La mine e destul de simplu, dupa zeci de incercari (fac curatenie des), am ales sa aplic metoda cea mai simpla, care te scapa cu adevarat de dezordine. Le ignor.
The following user(s) said Thank You: matzipan

Re: Cable ordering - best way? 5 years, 7 months ago #793

• Birkoff
  • New Geek

folosesc de peste 5 ani doar laptopuri, in poza e o sugestie cum sa ti cablurile in ordine fara sa cauti dupa ele pe sub masa...
asa, cand mai merg pe la o firma sa fac service, leg cablurile cu sarmulitele cu care vin legate (sau tai o bucata dintr-un utp ca sa am cu ce le lega...
o alta sugestie pentru firme (dar merge si pentru home) ar fi in poza de mai jos:
(cand lucram la emag toate mesele aveau asa ceva...)
Last Edit: 5 years, 7 months ago by Birkoff.

Re: Cable ordering - best way? 5 years, 7 months ago #798

Wow. A doua solutie e geniala. Cam cat ar costa asa ceva? Unde gasesti? Ce faci cu excesul de cabluri? Ala tot ramane jos.

Re: Cable ordering - best way? 5 years, 7 months ago #800

• Nicu
  • Junior Geek
Super "agăţăurile" astea decorative:

www.pa-design.com/pa_cavaliers-de-printe...valiers_297_918.html

La fel de interesantă e şi soluţia asta:

Acasă am două metode de organizare a cablurilor:

1. De la prize la birou
În casă îmi intră un cablu UTP + unu coaxial, care trec pe lângă pereţi şi ajung la birou. Cablurile astea + cablul prelungitorului le-am prins din loc în loc cu sârmuliţe, în paralel, ca să le pot trage pe sub o margine de covor fără să deranjeze sau să le strivesc dacă trec peste ele. De observat în poza ataşată că am pus la mijloc UTP-ul, fiind cel mai fragil. Stă foarte bine protejat acolo.

2. Între echipamente
Segmentele de cabluri fixe le prind în mănunchi tot cu sârmuliţe, din loc în loc, iar segmentele luni de cablu le fac colac şi le prind la rândul lor cu sârmuliţe ca să n-o ia la fugă, după care ori le culc unele peste altele, ori le strecor printre echipamente, ca să fie ori cât de cât organizate, ori aproape invizibile.

Evident, există şi cabluri care se mai mişcă din când în când, astea fiind în mod special cele de la tastaturi şi mauşi, dar şi "maţele" ataşate KVM-ului, încă unu de reţea + alimentare şi căştile. Astea nu-s organizate din păcate. Per ansamblu s-ar putea şi mai bine, dar măcar nu-mi vine să-mi iau lumea-n cap.
Attachments:
The following user(s) said Thank You: matzipan

Re: Cable ordering - best way? 5 years, 7 months ago #804

• Birkoff
  • New Geek
matzipan wrote:
Wow. A doua solutie e geniala. Cam cat ar costa asa ceva? Unde gasesti? Ce faci cu excesul de cabluri? Ala tot ramane jos.

vezi si tu pe la magazinele de mobila, ikea cred ca are...
excesul de cablu nu prea ai ce sa faci cu el, "sarpele" ala doar permite sa treci cablurile prin el... in schimb solutia prezentata de Nicu e super pentru excesul de cablu de sub masa...

Re: Cable ordering - best way? 5 years, 3 months ago #1463

• Andreea
  • root user
Am avut anul tercut un concurs la Maguay ce-si propunea sa vada cum se imbina arta cu tehnologia. Castigatorul ne-a demonstrat un cable management excelent ( as e citi foarte frumos ascunse in vizuina sa): www.criserb.com/blog/cum-sa-scapam-de-ca...le-de-sub-birou.html

Re: Cable ordering - best way? 5 years, 3 months ago #1465

• Anonymous
Imi place mai mult solutia lui Nicu. Aici firele alea care intra in gaura aia arata oribil, si fereasca sfantul sa vrei sa pleci cu laptopul de acasa....
  • Page:
  • 1

Who's Online »

We have 3817 guests and no members online

Maguay © 2012.