Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Grafica lui Intel
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Grafica lui Intel

Grafica lui Intel 5 years, 10 months ago #619

• Kymen
  • New Geek
Desi in ultimii ani Intel a promis foarte multe lucruri legate de grafica sa integrata, a realizat doar cat sa-i puna pe ganduri si pe utilizatori si pe concurentii sai directi. Utilizatorii care vor mai mult de la grafica integrata de Intel in procesoare se gandesc la economia din portofele in comparatie cu grafica dedicata insa sunt nemultumiti ca grafica integrata nu-i prea ajuta si la jocuri cu cerintele hardware peste nivelul unor jocuri de "pauza de masa" gen Solitaire, Zuma, etc.
Va mai rupe Intel bucati din cota de piata a graficii cu hardware dedicat cu noua familie de procesoare Ivy Bridge? Ne vom putea juca decent Starcraft sau Rift pe un notebook cu procesor Ivy Bridge?

Re: Grafica lui Intel 5 years, 10 months ago #622

• hidden
  • Junior Geek
Daca ai destui rami, iti perimit sa joci ceva mai puternic fara o placa video dedicata. Desigur daca iti doresti sa joci ceva puternic, ar trebui sa iti cumperi gaming hardware cu adevarat (minim placa video dedicata)
Close your eyes and feel the geeky breeze

Re: Grafica lui Intel 5 years, 10 months ago #637

• Nicu
  • Junior Geek
Intel HD4000 e acceptabil pentru jocurile la calitate mică-medie. Vezi aici detalii despre Starcraft 2 pe Ivy Bridge. La calitate medie cu 1680x1050 avem peste 40 fps, ceea ce înseamnă că jocul se mişcă fluid. Nu-i un scor excelent, dar e încurajator.

Cert e că HD4000 se apropie de performanţa HD6550D din AMD Llano, ceea ce e uimitor având în vedere că Intel are doar 16 unităţi de execuţie faţă de 400 incluse în GPU-ul AMD. Dar Intel are un as în mânecă: tehnologia QuickSync ajută atât de mult la creşterea vitezei transcodării video, încât e mult mai rentabil să lucrezi cu un procesor Intel decât cu o soluţie grafică dedicată. Evident, aici nu-i putem include pe profesioniştii în procesare video, care au nevoie de hardware specializat. Dar faţă de Llano, Intel HD4000 e de 4-5 ori mai puternic. Sunt curios cum va fi Trinity.

Păcat că Ivy Bridge nu-i mai performant de-atât, că mi-ar fi plăcut având în vedere că anul ăsta îmi fac upgrade. Dar la nivelul la care o să mă joc eu cred că o să mă mulţumească în majoritatea cazurilor.

Re: Grafica lui Intel 5 years, 10 months ago #645

• Costel
  • root user
Pe mine mai degrabă mă atrage suportul pentru AES, direct în procesor... (chiar dacă am i7 930 @ 4 GHz în uz „casnic”, n-ar strica suport fizic, făcut „din zbor”). Grafică integrată nu (cred că) mai vreau. ION-ul de la nVIDIA, pe de altă parte... ăla mi-a plăcut mult. Am avut 2, păcat că nu am păstrat măcar unul (aveam planuri mari cu el, să-i fac o carcasă subțirică rău, unibody, dintr-un bloc de aluminiu - ar fi fost un DIY fain de tot, însă nu am mai avut timp de asta).
Last Edit: 5 years, 10 months ago by Costel.

Re: Grafica lui Intel 5 years, 10 months ago #670

• Kymen
  • New Geek
Probabil ca viitorul va fi al graficii integrate si/sau al celei in cloud insa sper ca partea integrata sa poata rula fara probleme si ultimele jocuri.
Last Edit: 5 years, 10 months ago by Kymen.

Re: Grafica lui Intel 5 years, 10 months ago #672

Sa zici ca viitorul graficii in cloud e cam mult.

Da, grafica pentru randari, clar, bineinteles. Chiar Pixar s-a folosit de cloudul celor de la Amazon.

Dar gaming, nu este practic deloc.

Re: Grafica lui Intel 5 years, 10 months ago #679

• Kymen
  • New Geek
Sunt sigur ca undeva intre 10 si 20 de ani de acum inainte va fi posibil si pentru gaming. Nu sunt de acord cu gaming-ul in cloud dar evolutia nu tine cont de noi cei mici.

Re: Grafica lui Intel 5 years, 10 months ago #686

• Costel
  • root user
Deja există și pentru gaming. L-am încercat, e ok. În câțiva ani se va perfecționa și mai mult metoda... și va fi mult mai competitivă.

Re: Grafica lui Intel 5 years, 10 months ago #689

10, 20 de ani ? Mai degraba 2-3. In 10-20 de ani nici nu mai stii sigur ce se poate intampla in IT.

Nu mai bagati "cloud" in fata la orice. Cand spui gaming in cloud tu te referi la randari in cloud. Not gonna happen, gandeste-te cat de nepractic este. In rest, gamingul este deja "in cloud" (cel putin la MMO-uri), pentru ca acolo toate comenzile tale sunt transmise catre server, serverul trimite inapoi coordonatele tale si asta e tot ce trebuie jocului tau sa randeze scena (jocul este doar un dumb terminal, gandeste-te la un WOW care are 4 gb doar pentur ca are multe texturi si harti, jocul propriu zis nu are mai mult de 20 MB).

Re: Grafica lui Intel 5 years, 10 months ago #692

• Costel
  • root user
Onlive și Gaikai. Încearcă-le... și mai vorbim!

Re: Grafica lui Intel 5 years, 10 months ago #695

Re: Grafica lui Intel 5 years, 9 months ago #709

• hidden
  • Junior Geek
Am testat si eu Onlive si mi se pare un serviciu excelent din multe puncte de vedere. Am auzit de asemenea ca se mai pregatesc 2 noi servicii de acest gen.

Oricum, Steamul a fost promotorul la aceste demersuri. Hail for Valve!
Close your eyes and feel the geeky breeze
  • Page:
  • 1

Who's Online »

We have 2146 guests and no members online

Maguay © 2012.