Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Finally. Steam pe linux
(1 viewing) (1) Guest

TOPIC: Finally. Steam pe linux

Finally. Steam pe linux 5 years, 2 months ago #580

Tocmai ce am vazut stirea.

www.engadget.com/2012/04/25/steam-for-linux/

Se pare ca e primul pas in a trece jocurile pe linux. Este motivul pentru care multa lume sta inca pe Windows. Microsoft trebuie sa se gandeasca urgent cum sa atraga end-userii (fara corporate).

Tot ce mai lipseste acum este Photoshop

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 2 months ago #598

• hidden
  • Junior Geek
Daca eu as fi corporate, as face un bine prin a adopta linux
1. Educ oamnenii ca nu trebuie sa cumpere/fure ceva care poate fi luat gratuit si legal
2. As ajuta si comunitatea linux ca sa creasca (desi este intr-o continua crestere)

Long live Open-source and portable apps!!!
Close your eyes and feel the geeky breeze

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 2 months ago #604

Ce bine ar fi sa treaca porteze cineva si DirectX pe linux. DirectX, insa, este proprietar Microsoft. Crezi ca s-a sinucide?

Foarte slabe sanse sa fie cineva care sa faca un efort gen Mono (.NET CLR pentru linux) si pentru DirectX. Si foarte probabil ca acel

Pentru Linux, Canonical (pentru Ubuntu) nu are inca supportul la nivelul lui Microsoft pentru a putea asigura mediul business.

Plus, sunt multe traininguir neceesare, ca toata lumea sa se invete.

Unii oameni au pareri preconcepute. Au senzatia ca oricine poate sa creeze gauri de securitate.

Da, este un adevarat money saver intr-o corporatie, dar nu este potrivit pentru toti la alte capitole.

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 2 months ago #607

• Costel
  • root user
hidden wrote:
Daca eu as fi corporate, as face un bine prin a adopta linux
1. Educ oamnenii ca nu trebuie sa cumpere/fure ceva care poate fi luat gratuit si legal
2. As ajuta si comunitatea linux ca sa creasca (desi este intr-o continua crestere)

Long live Open-source and portable apps!!!

E mai scump să folosești Linux pe desktop, în mediul ăsta. Costul nu mai e doar al licenței.
Last Edit: 5 years, 2 months ago by Costel.

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 2 months ago #611

• hidden
  • Junior Geek
@Costel, la ce alte costuri te referi

In mintea mea am presupus o firma IT/soft developing unde angajatii puteau sa isi creeze aplicatii bune pentru linux si ar fi fost usor si cu mediu corporate.

@Matzipan eu am mult respect pentru cei care au creat si mentinut proiectul MONO
Din pacate abia acuma mi-am dat seama ca Micro detine Directx. Erau odata niste zvonuri ca se dorea sa se faca un game engine. Cei de la Havok ( poate ii stiti din portal 2 unde au folosit doar un tool din toata suita lor: physics) au inceput de ceva timp cross-platformu:

Havok wrote:
Havok Physics is fully multi-threaded and cross-platform optimized for leading game platforms including, Xbox 360™ video game and entertainment system, PlayStation®3 computer entertainment system, PC Games for Windows, PlayStation Vita®, Wii™, Wii U™, Nintendo® 3DS, Android™, iOS, Apple Mac OS and Linux.

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 2 months ago #635

• Nicu
  • Junior Geek
@matzipan: Steam pe Linux e o poveste lungă şi îi acord atâta încredere câtă i-am dat şi apariţiei lui Duke Nukem Forever: "o să cred când o să-l văd".

@hidden: Foarte multe firme/corporaţii folosesc deja Linux dacă au manageri IT sau administratori de reţea suficient de luminaţi. Nu neapărat la scară largă, dar cel puţin pentru servicii de e-mail, web, sharing, NAS şi altele. Se mai găsesc şi firme în care vezi Linux pe staţiile de lucru ale utilizatorilor, dar nu des. Eu am văzut Ubuntu pe PC-ul unui cabinet medical care avea o reţea întreagă în spate, bazată pe sisteme cu Linux, dar încă sunt rarităţi cazurile astea.

@Costel: Totul se rezumă la nevoile software. Dacă Microsoft Office nu-i obligatoriu, foarte multe firme pot lua în serios Linux din varii motive/avantaje. Problema instruirii nu-i deloc mare, mai ales că există teme vizuale care simulează Windows, deci în cazul în care chiar ai utilizatori bătuţi în cap cu tiparele Windows, îi poţi îmblânzi cu aşa ceva. Când am fost administrator SAP R/3 am lucrat cam o lună şi ceva din Linux printr-o anumită conjunctură. Bine... am folosit Linux pentru că am vrut eu, dar ideea e că am reuşit să-mi fac treaba cu un SAP GUI for Java şi restul operaţiilor de file sharing în domeniu au fost floare la ureche. În ceea ce priveşte utilizarea uzuală a unui PC, Linux asigură o foarte mare parte din nevoile oamenilor. Deci mai degrabă lipsa alternativelor software pentru Linux nu permite migrarea spre sisteme de operare de genul ăsta, pentru că atât timp cât ai uneltele necesare nu are ce să-ţi ridice costurile. Să nu-mi zici că într-o firmă obişnuită cu mai puţin de 100 de angajaţi e cineva trimis la training dacă i se instalează o nouă versiune Windows, Office şi-aşa mai departe. În mod normal ar trebui, lucru care ar ridica în mod evident costurile, dar din practică ştim că nu se prea întâmplă. De ce zici că Linux e scump în mediul corporate?

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 2 months ago #665

Eu cred ca pentru regular apps (email, docs etc), solutia Ubuntu + Google Apps sau Chromebooks sunt real moneysavers.

Pe langa asta, Chromebooks au o multime de features pentru enterprise.

Si training? Aproape 0.

Pentru aplicatii office, linux e money saver. Nu cred ca exista prea multe aplicatii gen contabilitate, gestiune, etc. Pentru unele componente nu exista support si sunt unele buguri care nu sunt rezolvate nici in cativa ani. Sunt multi care au si impresia ca daca nu arata ca Windows e greu si iti omoara toata productivitatea.
Last Edit: 5 years, 2 months ago by matzipan.

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 2 months ago #674

• Nicu
  • Junior Geek
@matzipan: E destul de optimistă viziunea ta legată de training. Că nu se face e una... iar că e nevoie, e alta. Realitatea e că în România e foarte obişnuită practica plasării utilizatorului în faţa calculatorului fără niciun fel de instrucţiuni. Mai e şi cazul fericit în care este lăsat în seama unui coleg care ori din bunăvoinţă, ori ca sarcină neoficială de serviciu (adică fără răsplată), să facă training cu noul coleg.

Vei fi surprins să afli că există aproape atât de multe programe de contabilitate şi gestiune pe cât de multe firme există. Sigur, e o exagerare voită "estimarea", dar ideea e că există mulţi programatori cu pregătire contabilă care fac programe de contabilitate personalizate pentru firme de diferite dimensiuni. Că există soluţii ERP, CRM şi un număr restrâns de aplicaţii de contabilitate şi gestiune care au reuşit să iasă în top, asta-i altceva. Dar în practică, vei întâlni destul de rar două firme care folosesc acelaşi software pentru activităţile astea. Şi vei întâlni chiar şi firme care mai folosesc aplicaţii FoxPro pentru MS-DOS. Şocant, dar raţiunea lor e foarte simplă: "ne satisface nevoile şi ne-am obişnuit cu programul". Astfel de relicve software îţi dau de obicei peste cap planurile fireşti de upgrade hardware/software din firme. Ce să mai vorbim de sisteme de operare?

@Costel: În continuare sunt curios la ce te-ai referit când ai spus că Linux e mai scump pe desktop.

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 1 month ago #677

Viziunea mea se refera la aplicatii office. Docs este mai simplu decat office, si trecerea de la Word la Docs e naturala. Cred ca nu trebuie sa mentionez ca Gmail bate la fundulet Outlook prin simplitate.

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 1 month ago #687

• Costel
  • root user
Nicu wrote:
@Costel: În continuare sunt curios la ce te-ai referit când ai spus că Linux e mai scump pe desktop.

Pentru că nu e tocmai gratuit, în primul rând. În mediul acesta nu folosești distribuții pentru pasionați, folosești Red Hat (iar aici discuția s-ar ramifica și mai mult). Cei din medii non-IT cunosc Windows (nu că cei din IT s-ar descurca ușor și out-of-the-box cu Linux-ul). Aplicațiile de afaceri vin, în general, pentru Windows. Tu ai licențe la ele deja, deci data viitoare o să iei tot Windows, dacă nu vrei să schimbi soluția cu totul. Dacă-s aplicații web și ăsta ar putea să nu fie un minus... ai șanse destul de mari să fie optimizate pentru Internet Explorer. Deci tot la Windows revii.

Iar lista poate continua. Dacă era Linux-ul atât de potrivit și benefic, multe afaceri, chiar mai mici... și-ar fi redus consturile adoptându-l. Nu neg că poate fi o soluție pentru z... dar cu siguranță nu-i soluția potrivită pentru x și y.
Last Edit: 5 years, 1 month ago by Costel.

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 1 month ago #691

RHEL => server! daca vrei RHEL, il iei, in principal pentru support. Daca nu, treci frumusel pe CentOS.
What about desktop linux, Ubuntu, linux mint, fedora, blabla?

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 1 month ago #710

• hidden
  • Junior Geek
@Costel poti detalia o suita de aplicatii de afaceri?

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 1 month ago #715

• Costel
  • root user
hidden wrote:
@Costel poti detalia o suita de aplicatii de afaceri?

Aplicații dedicate, dezvoltate după necesități. Nu mă refer aici la Microsoft Office.

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 1 month ago #716

• hidden
  • Junior Geek
Si nu poti sa le dezvolti pe linux? Ma refer ca tot c/c++ e si pe partea grafica (user friendly) poti apela oricand la x.

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 1 month ago #719

• Costel
  • root user
Păi și să plătești din nou pentru un produs pe care-l ai oricum, pe o platformă cu care angajații tăi sunt mai mult decât familiarizați?

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 1 month ago #737

• hidden
  • Junior Geek
Pai poate exista deja pentru linux, dar nu am gasit noi:).

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 1 month ago #744

• Nicu
  • Junior Geek
@Costel: În prezent e tot mai populară dezvoltarea de aplicaţii web pentru contabilitate, gestiune etc pentru că e mult mai uşoară întreţinerea acestora şi e net superioară compatibilitatea cu sistemele de operare. Tocmai din motive de licenţe unele firme au probleme de compatibilitate cu software făcut pentru un anumit Windows, care nu are biblioteci compatibile cu cele din ediţia anterioară. Cred că ştii şi tu cazuri de genul ăsta - programe făcute de nu ştiu ce firmă sau programator care a conceput toată treaba pe vremea Windows 2000/XP şi pe Windows 7 ai diverse probleme.

Revenind la Linux, CentOS e o alternativă foarte bună pentru mediul corporate pentru că e de fapt RedHat Enterprise Linux. Dar mai nou există şi varianta Linux Mint Debian Edition, care e o distribuţie perpetuă, cu actualizări bine controlate de echipa de dezvoltare, astfel ca software-ul pe care îl ai să fie şi actualizat şi stabil, chiar dacă distribuţia e bazată pe depozitul software "testing". Altă opţiune demnă de atenţia mediului corporate este Calculate Linux, care pe lângă ediţia Desktop are şi varianta Directory Server pentru cei care au nevoie de un domain controller.

Acum dacă ne mutăm atenţia pe utilizatori, trebuie să recunoaştem că majoritatea lor au cunoştinţe minime de operare PC şi la nivelul la care sunt oricum s-ar adapta în maxim o lună la un nou sistem de operare. Iar în momentul în care poţi face deploy la un sistem de operare personalizat pentru nevoile utilizatorilor tăi nu mai ai o mare problemă de adaptare la noul mediu.

Unde mai punem faptul că utilizarea Linux îţi permite utilizarea mai eficientă a parcului tehnic pentru că nemaifiind nevoit să cumperi antiviruşi faci economie de bani, CPU, RAM (implicit şi curent) plus upgrade-uri. Pune asta în balanţă într-o firmă cu peste 50 de sisteme şi vei vedea că pe termen mediu poate fi rentabilă reorientarea spre medii Linux acolo unde nu eşti blocat de aplicaţii/licenţe exclusiviste pentru Windows.

Categoric nu spun că Linux e pentru oricine. Nu suntem într-o lume în care sistemul de operare şi infrastructura de reţea nu contează. Windows client/server are multe avantaje şi orice manager de IT trebuie să ştie foarte bine ce face înainte să ia o decizie de migrare, pentru că altfel îşi poate duce firma/compania la sapă de lemn. Însă cu bagajul de cunoştinţe necesare şi o bună viziune asupra afacerii, managerii de IT pot economisi destule resurse dacă Linux se pretează pentru mediul lor.

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 1 month ago #755

• hidden
  • Junior Geek
Desigur orice firma daca o dechizi...posibil o vei deschide pe windows...deci iti vei lua o licenta pentru 2 ani (sa zicem). Daca treaba merge bine in primul an...atunci poti incerca incetul cu incetul sa le explici personalului cate ceva din linux (versiunile user-friendly desigur), dupa ce a trecut perioada aia de 2 ani...poti face decizia: merg in continuare pe win sau merg pe linux.

Daca optezi pentru a 2-a..atunci ai :
-AV
-CPU
-RAM
-Energie (cam ambigua..dar cred ca vei reusi sa o faci)
-Licente de OS

Cu o parte din acei bani poti opta si pentru angajati (fie pentru a-i trimite la cursuri pentru linux - basic - fie pentru a le oferi un spor..sa lucreze mai bine )

Intradevar...va fi mai greu la inceput, dar scopul tau (ca manager IT) ar fi sa faci profit mic pe durata mare mai degraba decat profit mare pe durata mica

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 1 month ago #757

Daca aplicatia este custom-made sau web, castiga in mod clar linux. Nu stiu daca ati incercat vreodata sa va bateti cu win32 api in c/c++, eu am pierdut lupta aia (da e adevarat, poti sa treci pe .net si c# dar... na, la fel poti sa faci aplicatia in mono si ai si windows si linux).

Cand esti in mediul corporate ai nevoie de angajamentul ca atunci cand exista o problema/incompatibilitate, exista cineva sa o rezolve. Nu stiu daca tehnicienii Canonical sunt foarte prompti in romania. Plus ca probabil nici nu au vreun centru regional in Romania deci deplasarea la fata locului e next to impossible. (www.canonical.com/enterprise-services/ubuntu-advantage/support)

Re: Finally. Steam pe linux 5 years, 1 month ago #758

• Nicu
  • Junior Geek
La nivel de aplicaţii asistenţa tehnică, întreţinerea şi instalările noilor versiuni se pot face fără probleme şi prin remote desktop. Pe lângă asta să nu uităm că România are specialişti care acordă asistenţă tehnică în Europa în diverse limbi străine. Cred că cele mai bune exemple în acest sens sunt Microsoft şi HP. N-ar fi mare lucru să se identifice şi specialişti Ubuntu în România, că potenţialul nostru pentru un alt centru regional de asistenţă tehnică este foarte bun.

Iar apropo de jocurile pe Linux... iată o altă ştire interesantă: Electronic Arts dă târcoale comunităţii Ubuntu. E o informaţie foarte interesantă având în vedere interesul Valve pentru Linux, portarea de cod sursă id Software pe Linux şi acum şi interesul EA pentru acest mediu. Cred că în următorii 2-3 ani vom fi martorii unor mari schimbări de peisaj în IT, pentru că gamingul împinge toată dezvoltarea înainte. Odată capabile să ruleze jocuri performante, distribuţiile Linux vor avea muşchii necesari (drivere stabile şi performante) să ruleze şi aplicaţii avansate de procesare foto, video sau de proiectare, ceea ce va face Linux un mediu tot mai atractiv.

Evident, asta va forţa Microsoft să iasă cu ceva revoluţionar pe piaţă. Iar în puterea lor de inovare chiar îmi pun speranţe, că au un mare potenţial şi sunt convins că vor declanşa o nouă revoluţie IT dacă vor fi presaţi corespunzător de concurenţă.

Who's Online »

We have 1071 guests and no members online

Maguay © 2012.