Welcome, Guest
Username Password: Remember me

Feedback design. Păreri, sugestii, propuneri.
(1 viewing) (1) Guest

TOPIC: Feedback design. Păreri, sugestii, propuneri.

Feedback design. Păreri, sugestii, propuneri. 5 years, 7 months ago #560

• hidden
  • Junior Geek
Felicitari pentru tema:) este una chiar foarte faina si parca se muleaza mult mai bine pe forum.

Am descoperit o problema totusi: Cand incerc sa creez un topic... patratul in care trebuie sa introduc mesajul este pe un fond de gri prea puternic si e greu de urmarit. Ati putea sa mai scadeti in culoare, sau sa il faceti albastru si scrisul sa fie cu alb (cum e in restul temei)
Close your eyes and feel the geeky breeze
Last Edit: 5 years, 7 months ago by Costel.

Re: Feedback design 5 years, 7 months ago #561

• Nicu
  • Junior Geek
Văd modificări frumoase, chiar foarte reuşite, aşa că îi felicit pe cei care au muncit la ele. Dar pentru că mai e de lucru, ar fi bine să centralizăm aici observaţiile.

1. Propun redenumirea discuţiei de faţă ca "Feedback design", astfel ca aici să se poată oferi feedback şi în viitor.

2. Culorile afişate utilizatorilor din categoriile "Site Administrator" şi "User" ar mai avea nevoie de mici ajustări ca să aibă un contrast mai bun, mai plăcut. Nu să fie stridente, ci mai uşor vizibile.

3. Etichetele "Offline" / "Now online" sunt pe drumul cel bun, dar culorile alese + umbra fac mai greu de distins textul. Pe lângă asta, omuleţul de pe butonul "Now online" este mai greu de distins din cauza apropierii de culori roşu-portocaliu.

4. Căsuţa "Quick Reply" se vede acum, în sfârşit! Dar e izbitoare diferenaţa dintre gri-ul închis din exterior, negrul din interior şi (aproape) albul căsuţei. Din nou legat de contrast, textul "Check this box to be notified of replies to this topic" este foarte slab vizibil pe fundalul deschis la culoare. Mai adaug aici şi lăţimea mică a câmpului de titlu a postării, care ar trebui lăţit ca să nu mai apară tăiată denumirea postării atunci când e mult text.

5. Din nou o problemă de contrast: în zona "Report to moderator" avem albastru deschis pe alb. Acolo cred că ar merge un roşu mediu - nici prea aprins, nici prea închis.

6. Panoul "Who's Online" (jos de tot în forum) are şi el nevoie de atenţie. Vă rog nu-l uitaţi, că arată ciudat.

7. Căsuţa de editare a postărilor e absolut înfiorătoare - două nuanţe de gri, foarte apropiate. Contrastul e praf şi pulbere aici. Exact problema asta o are şi câmpul de text al postării la deschiderea unei discuţii (New Topic).

Deocamdată atât.
Last Edit: 5 years, 7 months ago by Nicu.
The following user(s) said Thank You: Andreea

Re: Feedback design 5 years, 7 months ago #566

• hidden
  • Junior Geek
Desigur ca si bara de notificari de pe /root se pot schimba putin pentru a se acomoda cu tema siteului.

Re: Feedback design 5 years, 7 months ago #568

• Costel
  • root user
Am mai avut și altele de făcut între timp, așa că nu am terminat cu noua temă. Mai am de lucrat la ea, dar mă bucur că sunteți mulțumiți (până acum). Sper ca mâine să mă pot ocupa de mai multe modificări pe aici...
Last Edit: 5 years, 7 months ago by Costel.

Re: Feedback design 5 years, 7 months ago #577

La fel ca si observatia lui Nicu, textul devine absolut indescifrabil.

Cat despre boxul de new post...

Re: Feedback design 5 years, 7 months ago #588

• Costel
  • root user
Nicu wrote:
Văd modificări frumoase, chiar foarte reuşite, aşa că îi felicit pe cei care au muncit la ele. Dar pentru că mai e de lucru, ar fi bine să centralizăm aici observaţiile.

1. Propun redenumirea discuţiei de faţă ca "Feedback design", astfel ca aici să se poată oferi feedback şi în viitor.

2. Culorile afişate utilizatorilor din categoriile "Site Administrator" şi "User" ar mai avea nevoie de mici ajustări ca să aibă un contrast mai bun, mai plăcut. Nu să fie stridente, ci mai uşor vizibile.

3. Etichetele "Offline" / "Now online" sunt pe drumul cel bun, dar culorile alese + umbra fac mai greu de distins textul. Pe lângă asta, omuleţul de pe butonul "Now online" este mai greu de distins din cauza apropierii de culori roşu-portocaliu.

4. Căsuţa "Quick Reply" se vede acum, în sfârşit! Dar e izbitoare diferenaţa dintre gri-ul închis din exterior, negrul din interior şi (aproape) albul căsuţei. Din nou legat de contrast, textul "Check this box to be notified of replies to this topic" este foarte slab vizibil pe fundalul deschis la culoare. Mai adaug aici şi lăţimea mică a câmpului de titlu a postării, care ar trebui lăţit ca să nu mai apară tăiată denumirea postării atunci când e mult text.

5. Din nou o problemă de contrast: în zona "Report to moderator" avem albastru deschis pe alb. Acolo cred că ar merge un roşu mediu - nici prea aprins, nici prea închis.

6. Panoul "Who's Online" (jos de tot în forum) are şi el nevoie de atenţie. Vă rog nu-l uitaţi, că arată ciudat.

7. Căsuţa de editare a postărilor e absolut înfiorătoare - două nuanţe de gri, foarte apropiate. Contrastul e praf şi pulbere aici. Exact problema asta o are şi câmpul de text al postării la deschiderea unei discuţii (New Topic).

Deocamdată atât.

1-7, all fixed. Neeext!
The following user(s) said Thank You: Nicu, mihaiioan

Re: Feedback design 5 years, 7 months ago #602

• hidden
  • Junior Geek
sigur e rezolvata 6? In rest felicitari si multumim Costel:P

Re: Feedback design 5 years, 7 months ago #606

• Costel
  • root user
Arată normal. Dacă vă referiți la altceva... eu nu pot citi gânduri (deocamdată ).

Re: Feedback design 5 years, 7 months ago #609

• hidden
  • Junior Geek
Arata ciudat acel gri'ul pe alb, poate ati putea sa schimbati una din cele 2 culori (albastrul mai inchis merge pe alb, sau griul merge pe albastru precum restul temei.

Imi place cum acuma apar stirile pe home
The following user(s) said Thank You: Costel

Re: Feedback design 5 years, 7 months ago #612

• hidden
  • Junior Geek
Doresc (si chiar foarte mult) un preview al postului pe care urmeaza sa il public.

Btw: Geniale castile:D

Re: Feedback design 5 years, 7 months ago #626

Pe prima pagina a forumului apar acum icoane diferite atunci cand exista activitate de la ultima autentificare, insa daca nu este atent, foarte atent, este insesizabil. Ma refer la folder_nonew.png si folder simplu . Se poate modifica putin culoarea?

Re: Feedback design. Păreri, sugestii, propuneri. 5 years, 7 months ago #629

• bobbycvi
  • New Geek
  • Underestimate.
Prinde contur. Felicitari !

Re: Feedback design. Păreri, sugestii, propuneri. 5 years, 7 months ago #641

• Nicu
  • Junior Geek
@Costel: Super! Dar la unele mai am câte ceva de cârcotit. O să folosesc aceleaşi numere ca cele indicate în postarea mea iniţială.

3. Textul de pe etichetele "Offline" / "Now online" are acum un contrast bun. Omuleţii în schimb... sunt aşa şi-aşa la capitolul contrast. Cel roşu (online) se vede mai clar, iar cel gri (offline) mai slab. Eu aş încerca un fundal mai deschis pentru "tăbliţa" pe care apar omuleţii şi starea (on/off) membrului - eventual un gri mai deschis, cu un degrade care să dea impresia de metal.

4. În Quick Reply, textele "This post contains sensitive information. Remove all user information from this post" şi "Check this box to be notified of replies to this topic" sunt practic invizibile. ATENŢIE: "Mai adaug aici şi lăţimea mică a câmpului de titlu a postării, care ar trebui lăţit ca să nu mai apară tăiată denumirea postării atunci când e mult text." <-- Măcar 50px ar merita lăţit acel câmp, dacă nu 100px. Şi un copy/paste: "e izbitoare diferenaţa dintre gri-ul închis din exterior, negrul din interior şi (aproape) albul căsuţei."

5. "Report to moderator" arată mult mai bine acum, dar trebuie luat în calcul faptul că avem o dimensiune mică de font, iar contrastul trebuie să fie cât se poate de bun. Conturul căsuţei scoate suficient în evidenţă zona asta, deci ar mai trebui doar deschisă puţin nuanţa textului, la fel cum ai făcut la titlul clasei de utilizatori "User".

6. Panoul "Who's Online" (jos de tot în forum) are şi el nevoie de atenţie. Vă rog nu-l uitaţi, că arată ciudat. <-- E vorba de panoul de jos de tot, care e ca nuca în perete din punct de vedere al cromaticii şi chiar şi a dimensiunilor - mult spaţiu alocat pentru doar două rânduri de text, şi-alea scurte.

7. Notificările nu apar şi în forum, lucru care face uşoară omiterea noilor mesaje.

8. Nu există buton de conectare facebook în forum.

9. Asta nu-i despre design, ci funcţionalitate, dar e foarte important: un buton de previzualizare a postării ar fi foarte util.
The following user(s) said Thank You: Costel

Re: Feedback design. Păreri, sugestii, propuneri. 5 years, 7 months ago #642

• Costel
  • root user
3. Omuleții îi voi înlocui cu totul, d-aia nu m-am ocupat de ei.
4. Textul cu This post... nu apare mereu. D-aia nici nu am văzut de problemă. Câmpul ăla nu e o problemă ci maximul permis de forum (care spune că-i limitarea UTF-8 de fapt).
6. L-am lăsat activ pentru a nu se termina site-ul... în gol. O să fie populat și cu alte informații, cât de curând.
7. Recent Topics nu scoate tot la iveală?
8. Încă mai experimentez cu el, nu am uitat.
9. O să mă ocup și de asta.
The following user(s) said Thank You: Nicu

Re: Feedback design. Păreri, sugestii, propuneri. 5 years, 7 months ago #656

• Nicu
  • Junior Geek
4. Din fericire textul şi dimensiunea câmpului dedicat titlului n-au nicio legătură cu UTF-8. Dacă e vreo limitare, aia ar veni mai degrabă din definiţia câmpului aferent MySQL. Dar atât timp cât vizual lungimea textului e mai mare decât acel INPUT se poate redimensiona liniştit câmpul din HTML şi nu se întâmplă niciun deranj în PHP/MySQL.

4.1. Poate dacă scriu separat e mai bine. Fundalul gri ales pentru Quick Reply mai are nevoie de ajustări. Cred că ai salva timp dacă ai folosi nişte unelte gata făcute pentru identificarea contrastului optim: Colour Schemer şi Color Wizard.

6. OK, sunt curios ce va fi acolo.

7. OK, e vina mea că n-am fost mai clar. M-am referit la notificările de mesaje private şi alte mărunţişoare, indicate de cele 3 butonaşe care apar în profil. Pentru că nu-s vizibile şi în forum e extrem de uşor să ratezi cu zilele orice notificări din zona aia.

Mulţumesc pentru răspuns, soluţionarea micilor probleme şi abia aştept rezolvarea celorlalte finisaje. Arată mult mai bine forumul faţă de cum era acum o săptămână.

Re: Feedback design. Păreri, sugestii, propuneri. 5 years, 7 months ago #661

• Costel
  • root user
4. Tu te referi strict la afișare, nu la numărul de caractere... got it.

4.1 Da, dar vezi tu... numai eu folosesc 3 LCD-uri „calibrate” diferit. Așadar nici eu nu văd diferența corect. O să mai vedem ce și cum.

7. Alea sunt puse temporar așa, pentru a-ți arăta pe prima pagină dacă ai notificări. Nici mie nu-mi plac, în momentul de față.

Chiar mă bucur că-ți place, la urma urmei... trebuie să vă simțiți confortabil aici.

Re: Feedback design. Păreri, sugestii, propuneri. 5 years, 7 months ago #663

• Nicu
  • Junior Geek
Încă o mică bubă. Hai că-i dau un număr nou.

10. Mesajele de stare care depășesc o anumită lungime strică designul paginii în care sunt afișate separat. Vezi geekstogether.ro/social/profile/index.ph...id=129&actid=755

11. La alții apare imaginea karma, dar la mine nu. Vezi aici: geekstogether.ro/social/129-nicolae-crefelean/profile

P.S. Tocmai am văzut că nici la tine, nici la alții din top 10 nu le apare imaginea karma. Cred că e legat de numărul de postări, că Andreei - de exemplu - îi apare.

Re: Feedback design. Păreri, sugestii, propuneri. 5 years, 6 months ago #688

• Costel
  • root user
10. Cum ai ajuns la link-ul ăla?
11. Am rezolvat-o.
The following user(s) said Thank You: Nicu

Re: Feedback design 5 years, 6 months ago #700

• Andreea
  • root user
hidden wrote:
Doresc (si chiar foarte mult) un preview al postului pe care urmeaza sa il public.

Btw: Geniale castile:D

Ne bucuram ca-ti tin o companie placuta! Enjoy them to the maximum!

Re: Feedback design 5 years, 6 months ago #711

• hidden
  • Junior Geek
Deja ma gandesc sa le fac o rama doar pentru ele . Sunetul este foarte fidel (si sunt putine asemenea casti care am intalnit, fiind un audiofil), sunt foarte portabile (in-ear models) si desigur au ceva in pachet care majoritatea producatorilor nu prea o folosesc (capacele de cauciuc de rezerva)

Me like the Intel logo on the case:D

Who's Online »

We have 2908 guests and no members online

Maguay © 2012.