Welcome, Guest
Username Password: Remember me

De ce nu moare VGA-ul???
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: De ce nu moare VGA-ul???

De ce nu moare VGA-ul??? 5 years, 5 months ago #682

• Kymen
  • New Geek
De-a lungul evolutiei calculatorului au exista cateva trepte ale transmiterii informatiei de la placa video la monitor. Ar trebui sa ma intorc prea mult in timp (si nu si-ar avea rostul) ca sa incep cu inceputul asa ca voi sari direct la VGA-ul nostru mult iubit mai exact conectorul VGA. De foarte multi ani incoace el ne-a colorat monitoarele cum numai el o putea face. Dupa el a venit randul DVI-ului sa ne ajute sa avem o calitate si mai buna pe ecrane. A murit VGA-ul dupa aparitia DVI?
Au rasarit mai apoi HDMI, DisplayPort, pe drum este Thunderbolt! A murit VGA-ul?
Pe laptop-uri alaturi de un port HDMI inca mai apare si un VGA!
De ce oare?

Re: De ce nu moare VGA-ul??? 5 years, 5 months ago #685

• Costel
  • root user
Pentru că-i mai ieftin. La LCD-uri, mai ales. Iar producătorii de plăci de bază/video/notebook-uri nu vor renunța la asta cât timp piața va fi plină de monitoare ieftine, doar cu VGA.

Re: De ce nu moare VGA-ul??? 5 years, 5 months ago #697

Pai nu poti sa pui la monitoare ieftine DVI si la placi video ieftine DVI?

Re: De ce nu moare VGA-ul??? 5 years, 5 months ago #707

Monitor ieftin DVI? Seriously? Glumesc, nu stiu piata pentru asa ceva, dar cred ca nu e chiar asa ieftin.

Cand exista ceva pe piata care rezolva problema - si inca rezolva bine - este foarte greu sa te impui. VGA ofera o calitate good-enough. Eu inca nu l-am folosit pentur rezolutii mai mari de 1600x1200.

Eu am avut de-a lungul timpului vreo 4 monitoare VGA, si cred ca pe niciunul nu l-am cumparat.

In plus, televizoarele au o durata de viata extrem de mare (eu am doua televizoare de 15 ani, si unul de 5), abea cand dau ortul popii si ultimele televizoare din 2005 o sa vezi o adoptie mai larga a DVI.

Re: De ce nu moare VGA-ul??? 5 years, 5 months ago #723

• Nicu
  • Junior Geek
Pe laptopuri se mai găseşte atât de des VGA dintr-un motiv foarte plauzibil. Portabilitatea le face candidaţii ideali pentru prezentări prin proiectoare. Iar având în vedere că proiectoarele încă au în mare parte rezoluţii mici, conectorul VGA este suficient pentru ele şi aşa sunt oferite. Ca atare, lipsa unui conector VGA la un laptop poate deveni un criteriu de eliminare de pe lista de achiziţii a unei firme care cumpără zeci sau sute de unităţi special pentru oameni care fac şi prezentări. Aşa că până când vom avea proiectoare cu HDMI şi/sau Intel Wireless Display o să mai vedem conectorul VGA la laptopuri.
  • Page:
  • 1

Who's Online »

We have 1318 guests and no members online

Maguay © 2012.